Ładuję dane.
Może to potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, prosimy o cierpliwość

Moto Konfigurator

Wybierz swój motocykl

Jak przygotować motocykl do sezonu – kilka praktycznych porad

2018-03-13
Jak przygotować motocykl do sezonu – kilka praktycznych porad

Wiosna tuż tuż, za oknem nieśmiało pojawiają się pierwsze wiosenne promienie słoneczne a wskaźnik temperatury wesoło szybuje powyżej 10 stopni Celsjusza. To wyczekana sytuacja dla każdego motocyklisty, który po zimowym przestoju i rozłące ze swoją maszyną, wreszcie może po raz pierwszy uruchomić motocykl i wyruszyć na pierwszą wycieczkę.

Nim jednak ochoczo ubierzemy strój motocyklowy i odpalimy maszynę, trzeba przygotować motocykl zarówno do pierwszego wiosennego uruchomienia, jak i całego zbliżającego się sezonu.

motocyklista na harleu davidsonie


Poniżej kilka praktycznych porad, które pomogą w przygotowaniu motocykla do nachodzącego sezonu.

  • Pierwsze wiosenne uruchomienie motocykla - po zimowaniu maszyny nadszedł czas, aby wybudzić ją ze snu. Zdejmujemy motocykl ze stojaków, instalujemy doładowany uprzednio akumulator, uzupełniamy powietrze w oponach i uruchamiamy motocykl. Pamiętajmy, aby pierwsze uruchomienie nie było kilkuminutowe - najlepiej zostawić motocykl do rozgrzania (aż włączy się wentylator) lub po prostu odbyć nim krótką przejażdżkę (o ile mamy sprawny układ hamulcowy i napędowy).

  • Przegląd techniczny i czyszczenie motocykla - sprawdzamy przegląd techniczny motocykla (wielu motocyklistów w ferworze wiosny zapomina o urzędowym obowiązku podbicia przeglądu i wykupienia polisy OC) oraz ogólny stan maszyny, warto też motocykl po zimie dokładnie umyć.

  • Wymiana olejów i filtrów - punkt obowiązkowy dla tych, którzy nie wymienili płynów podczas przygotowania maszyny do zimowania. Wymieniamy olej silnikowy i filtr oleju, sprawdzamy i jeżeli to konieczne - wymieniamy filtr powietrza. Warto sprawdzić także stan płynu chłodniczego i hamulcowego.

  • Sprawdzenie układu hamulcowego i świateł - przed pierwszą przejażdżką koniecznie sprawdzamy układ hamulcowy (płyn, stan klocków hamulcowych i tarcz) i w razie konieczności - wymieniamy podzespoły. Warto także sprawdzić działanie świateł oraz całej elektroniki.

  • Serwis układu napędowego (łańcuch) - po zimie warto dokładnie przeczyścić układ napędowy (dotyczy motocykli o napędzie łańcuchowym - właściciele motocykli z wałem kardana muszą wyłącznie skontrolować stan oleju w przekładni), ustawić odpowiedni naciąg łańcucha i ponownie nasmarować cały układ. Jeżeli łańcuch jest za bardzo wyciągnięty, nie mamy już możliwości regulacji naciągu lub zębatki (przód lub tył) mają wyszczerbione zęby - cały układ kwalifikuje się do wymiany.


Dobre zabezpieczenie motocykla przed zimą i rozsądne podejście zarówno do wybudzenia maszyny z zimowego snu, jak i przygotowania sprzętu do pracy w sezonie to nie tylko gwarancja braku nieoczekiwanych problemów czy usterek (które notabene skutecznie potrafią zrujnować miły początek sezonu), ale także znaczące przedłużenie żywotność naszej ukochanej maszyny. Dlatego gorąco zachęcamy do solidnego podejścia do tematu!

Zaufane Opinie IdoSell
4.82 / 5.00 561 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
szybko i sprawnie
2024-06-18
Bardzo szybka realizacja zamówienia.
X
pixel